Próżnia medyczna stosowana jest w szpitalach, klinikach oraz innych placówkach medycznych podobnie, jak sprężone gazy medyczne. Sprawdź do czego się jej używa i dowiedz się więcej na temat wykonawcy instalacji próżni medycznej.
W tym wpisie:
- Historia próżni w lecznictwie
- Zastosowania próżni w medycynie
- Sposób rozprowadzenia próżni
- Instalacja próżni medycznej – wykonawca
Próżnię w lecznictwie zaczęto stosować wiele lat temu. Współcześnie jej przeznaczenie nieco się zmieniło, podobnie, jak sposoby uzyskania i rozprowadzania próżni medycznej.
Próżnia medyczna – historia w lecznictwie
Próżnia w medycynie posiada bardzo długą historię. Rozumiana jest jako stan wysokiego lub bardzo wysokiego rozrzedzenia gazu (np. w zbiorniku czy instalacji), co powoduje efekt podciśnienia. Efekt ten jest od wielu lat wykorzystywany np. podczas stawiania baniek, które znane były już w starożytnych Chinach, Mezopotamii, Grecji oraz Rzymie.
Zastosowanie próżni w medycynie
Próżnię medyczną wytwarza się współcześnie z wykorzystaniem urządzeń elektrycznych – pomp próżniowych zlokalizowanych w stacji próżni. Instalację próżni oraz punkty poboru, oznaczamy w branży instalacji gazów medycznych skrótem VAC oraz zgodnie z PN-EN ISO 7396-1 kolorem żółtym. Używana jest ona w szpitalach, klinikach, gabinetach dentystycznych, innych obiektach medycznych.
Próżnia w lecznictwie znajduje zastosowanie przede wszystkim podczas:
- odsysania płynów ustrojowych, wydalin i wydzielin w trakcie lub po zabiegu,
- oczyszczania i zamykania ran (m.in. przyspiesza przyspiesza ziarninowanie wilgotnych i zamkniętych ran),
- oczyszczania płuc oraz żołądka,
- liposukcji.
Sposób rozprowadzenia – próżnia medyczna
Próżnia w placówce medycznej rozprowadzana jest za pomocą systemu rurociągowego z rur miedzianych, spełniających wymogi normy PN-EN ISO 7396-1. Cała instalacja podłączona jest do zbiornika lub zbiorników, w których za uzyskanie podciśnienia odpowiada stacja pomp próżniowych – w przypadku próżni medycznej do jej zasilania zastosować trzeba aż trzy źródła (trzy pompy):
- Podstawowe,
- Awaryjne,
- Rezerwowe,
Przy czym przełączanie pomiędzy nimi musi odbywać się automatycznie, bez konieczności ingerencji personelu, a jedynie z jego powiadomieniem.
Cała instalacja próżni medycznej traktowana jest jak wyrób medyczny klasy IIb. Dlatego też musi on zostać oznaczony znakiem CE oraz wykonawca powinien posiadać zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych wyrób jakim jest system rurociągowy do gazów medycznych i próżni. Spełnienie wyżej wymienionych norm jest możliwe do osiągnięcia wyłącznie wtedy, kiedy każdy z elementów stacji próżni posiada to oznaczenie, a instalacja została wykonana zgodnie z aktualnymi europejskimi dyrektywami przez kwalifikowanego wytwórcę.
Instalacja próżni medycznej – wykonawca
W praktyce wykonanie instalacji próżni medycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami, w wyniku czego uzyska ona odpowiednie aprobaty, atesty i certyfikaty, jest możliwe tylko przez doświadczonego wykonawcę, który jest ekspertem w branży.
Nasza firma od ponad 25 lat zajmuje się wykonawstwem instalacji gazów medycznych oraz VAC. Posiadamy stosowne certyfikaty, wiedzę, a przede wszystkim doświadczenie konieczne do kompleksowego wykonania instalacji m.in. próżni medycznej oraz źródeł jej zasilania. Uzyskaliśmy również autoryzację serwisu i montażu urządzeń firmy TEPRO, która jest wiodącym polskim producentem pomp próżniowych do zastosowań medycznych. Dlatego zapraszamy do skorzystania z naszych usług w zakresie serwisu oraz wykonawstwa instalacji próżni medycznej.
Do czego stosuje się próżnię w medycynie? ✅ Jak rozprowadza się próżnię w placówkach medycznych? ✅ Wykonawca instalacji próżni medycznej ✅